Przepisy

Vinaigrette à la François

Dobra szczypta soli i czarnego, świeżo mielonego pieprzu, łyżka stołowa musztardy z papryczką Espelette, 150 ml octu winnego Merlot Clovis  i 150 ml oliwy z oliwek 150 ml oleju rzepakowego. Należy rozmieszać dobrze musztardę, sól i pieprz z octem winnym, a następnie dodać oliwę i olej.

Wymieszać starannie, można przechowywać około tygodnia w temperaturze pokojowej. Przed ponownym użyciem wstrząsnąć, aby połączyć rozwarstwione składniki.

Jeśli dodajecie sos do zielonej sałaty, pamiętajcie aby wlać go tuż przed podaniem, jeśli polana sosem sałata postoi jakiś czas straci swą chrupkość i ładny wygląd.

Najprostsza przekąska do białego wina

Pasztecik z makreli ze skórką z cytryny, pasztecik z łososia, pasztecik z tuńczyka z estragonem, pasztecik z sardynek z kminem i kolendrą. Wysoka zawartość jakościowej ryby, naturalne przyprawy, delikatny smak - to wszystko sprawia, że w wersji na grzance z wiejskiego chleba z dodatkiem pomidorków koktajlowych, oliwek i kiełków rzodkiewki czy kaparów są idealnym dodatkiem do kieliszka schłodzonego białego wina. Do szampana polecamy grzanki z bagietki z pasztecikiem z przegrzebków.

 Fougasse z sardynkami

  

                                                           

La fougasse - prowansalski chlebek wypiekany tradycyjnie w piekarniach na południu Francji. Służył do sprawdzenia temperatury pieca przed rozpoczęciem wypieku chleba, karmiono nim piekarczyków. Istnieją przeróżne wersje, wszędzie ważne są świeże drożdże i oliwa. Dodatki mogą być rozmaite: boczek (lardons), oliwki zielone i czarne, szynka, ser, anchois, rozmaryn. U nas wersja z sardynkami w oliwie i ostrej papryczce z La Compagnie Bretonne.

Składniki: 500g mąki, łyżeczka soli, 10 g świeżych drożdży, 3 łyżki oliwy, ok 200 ml ciepłej wody. Drożdże rozprowadzić w małej ilości ciepłej wody, zostawić na kilka minut, żeby ruszyły. Z całości zagnieść elastyczne ciasto i zostawić je pod przykryciem w ciepłym miejscu na 1-1,5 godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie podzielić ciasto na 2 części i z każdej uformować fougasse - jak na pierwszym zdjęciu. Przy rozciąganiu ciasta warto zwilżyć je oliwą z puszki, która jest bardzo aromatyczna i pikantna - doda smaku wypiekowi. Po uformowaniu ułożyć na cieście dodatki - sardynki, czarne oliwki, posypać rozmarynem i grubą solą morską, polać resztą oliwy z puszki.. Zostawić jeszcze na 30 minut, aby podrosło. Piec w temp. 200 stopni przez około 10-15 minut - do zrumienienia. Pyszne, chrupiące, pachnące, z pikantną sardynką doskonale idzie w parze z białym winem Bordeaux Chateau La Rame (sauvignon blanc, importer IMPRESJA). Polecamy

 Zimowa sałatka z ciecierzycy z filetami z makreli.

Szybki przepis na sycącą i zdrową sałatkę: szklanka ugotowanej ciecierzycy (lub puszka), 2 twarde i kwaskowate jabłka, czerwona cebula i puszka filetów z makreli w musztardzie lub w Muscadet. Jabłka kroimy w kostkę, mieszamy z posiekaną cebulką i ciecierzycą. Doprawiamy sosem winegret lub oliwa i cytryną wg. upodobań smakowych.Na wierzchu układamy fileciki i polewamy sosem z puszki. Szybkie i bardzo smaczne zwłaszcza z kieliszkiem sauvignon blancs  Eric Louis z Doliny Loary (importer IMPRESJA)

 Pissaladiere z makrelą

Polecamy pyszne danie rodem z południa Francji: Pissaladiere de maquereaux. To rodzaj prowansalskiej "pizzy" ze skarmelizowaną cebulką, czarnymi oliwkami, tymiankiem i filetami z makreli marynowanymi w białym winie Muscadet. Chrupiące i puszyste ciasto przykryte jest warstwą rozpływającej się w ustach słodkawej, skarmelizowanej cebuli. Kontrapunkt smakowy dla cebulki stanowią oliwki i kawałki ryby marynowanej w lekko kwaśnej zalewie. Znakomita propozycja na kolację do kieliszka Chardonnay lub Rieslinga Domaine de la Ferrandiere (importer IMPRESJA)

Na ciasto potrzebujemy: 350g mąki, 20 g świeżych drożdży, około 200 ml ciepłej wody, około 100 ml oliwy, sól. Drożdże rozprowadzamy w połowie ciepłej wody, dodajemy do mąki i wyrabiamy dodając sól i oliwę. Dodajemy pozostałą wodę, niekoniecznie całą, aby ciasto nie było zbyt rzadkie. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na godzinę do wyrośnięcia. W tym czasie przygotowujemy cebulkę: 1 kg cebuli (może być mieszana z czerwoną) obieramy, kroimy i dusimy na oliwie na patelni pod przykryciem, na małym ogniu - tak aby powoli się skarmelizowała i wydobyła naturalną słodycz. Przyprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem.Wyrośnięte ciasto rozciągamy na dużej blaszce, na papierze do pieczenia, jest klejące a zatem dobrze mieć zwilżone wodą dłonie. Na ciasto wykładamy cebulę, czarne oliwki, kawałki makreli, gałązki świeżego tymianku. Pieczemy około 20 minut w temperaturze 200 stopni C.

 


STAY UP TO DATE

Submit your email to get updates on products and special promotions.